nahrávám ....

Tipy – Odkazy

Tipy & Triky


Zrýchlenie počítača – SSD vs HDD

Jednoduchý spôsob, ako zrýchliť a zvýšiť efektivitu práce na vašom počítači alebo notebooku, je výmena pevného disku HDD za SSD

Podstatné rozdiely

 • Rýchlosť – SSD je v priemere rýchlejšie 8 – 10x oproti HDD (sata). V praxi to znamená, že váš systém sa dokáže s diskom SSD zapnúť do niekoľkých sekúnd, okamžite po načítaní systému môžete pracovať (chrome, maily, textové editory). Celková odozva je oveľa rýchlejšia. To znamená, že nečakáte dlho kým vám otvorý prehliadač, kým vám zapne program v ktorom pracujete a podobne.
 • Prevedenie – HDD disky majú vo svojom vnútri pohyblivé časti. Sú tam platne na ktoré sa zapisujú dáta a iné mechanické (pohyblivé) súčasti, ktoré sú náchylné na otrasy a iné poškodenia. Naopak SSD disky sú svojím princípom podobné pamäťovým kartám, alebo USB kľúčom a vo vnútri obsahuje iba čipy. Dáta sú zapisované vo forme kódu, elektrického signálu. Ich výhoda je teda, že sú ľahšie, určite odolnejšie voči otrasom a prípadnému pádu zariadenia.
 • Kapacita – V tomto jednoznačne vedú HDD. Pomec cena/kapacita je u HDD rozhodne rozumnejšia. Kým SSD 120GB kúpite od 30€, tak 1000GB HDD s prehľadom do 50€. Ideálne je preto v zariadení používať kombináciu týchto dvoch typov diskov. SSD Pre systém a najčastejšie používané programy a HDD pre dáta. Pokiaľ peniaze nie sú problém a je požiadavka hlavne na rýchlosť, tak sú samozrejme SSD disky s kapacitou niekoľko 1000GB.

Ako sa teda rozhodnúť? SSD a menšia kapacita? Alebo HDD a viac GB? Kombinácia oboch? Záleží ako používate vaše zariadenie. Ak nepotrebujete ukladať veľa dát, tak určite postačuje aj SSD s menšou kapacitou. Ak treba kapacitu, ale rozpočet nedovolí veľkokapacitné SSD, tak je vhodná kombinácia, prípadne použitie externého HDD. Ak sa neviete rozhodnúť radi vám poradíme, preto sa nebojte na nás obrátiť.

Klávesové skratky pre Windows, ktoré vám uľahčia život


Pri práci v systéme Windows si môžete vašu prácu spraviť efektívnejšou aj pomocou klávesových skratiek. Často pracujete s viacerými oknami naraz a potrebujete sa dostať niekde úplne inde, čo najskôr. Potrebujete si spraviť fotku obrazovky, alebo len jej určitej časti? Ukážeme vám, ako si môžete jednoducho uľahčiť prácu na vašom zariadení.

Minimalizovanie všetkých okien naraz

Pracujete v internetovom prehliadači, vedľa neho máte otvorený poznámkový blok. Zároveň píšete dokument vo worde, popri tom vám hra hudba v prehrávači a všetky tieto okná sú za sebou pootvárané. V momente, keď sa potrebujete dostať k nejakej ikone alebo súboru na ploche, nie je potrebné všetky okná samostatne minimalizovať.

Použitím klávesovej skratky Windows + D sa dostanete rovno na plochu a všetky vaše otvorené okná sa minimalizujú na panel úloh.

Prepínanie medzi jednotlivými oknami

Podobná situácia ako predtým. Máte otvorených viac okien, pracujete na viac úlohach naraz a potrebujete prepnúť medzi jednotlivými oknami.

Na to slúži klávesová skratka ALT + TAB. Po jej stlačení sa vám zobrazia všetky otvorené aplikácie/okná. Držaním klávesy ALT a stláčaním TAB môžete postupne medzi nimi prepínať.

Odfotenie obrazovky

Sú ľudia, ktorí si svoju prácu na počítači “zaznamenajú” mobilom. Aj to je riešenie a relatívne rýchle. Kvalita takéhoto záznamu je ale otázna.

Je možnosť vytvoriť tzv. screenshot obrazovky, kedy zaznamenáte to, čo na obrazovke vidíte do schránky počítača.
Každá windows klávesnica má tlačidlo PrtSc alebo Prntsc a podobne. Po stlačení tohto tlačidla vám do schránky úloží screenshot obrazovky. Tento screenshot potom môžete uložiť napr. tak, že si otvoríte skicár a v ňom dáte pomocou pravého tlačidla myšky “prilepiť” alebo použijete skratku CTRL + V. Druhá možnosť je pomocou prilepiť alebo CTRL + V vložiť screenshot priamo do mailu, alebo chatu na sociálnych sieťach a teda ho odoslať podľa potreby ďalej.

Ak chcete spraviť screenshot len časti obrazovky, sú dva spôsoby. Prvý je pomocou klávesovej skratky Windows + Shift + S. Následne vyberiete tvar, ktorý chcete odfotiť a opakujete postup ako v predchádzajúcej možnosti. Druhý spôsob je spustiť aplikáciu “Nástroj na vystrihovanie”, kde si tak isto môžete vystrihnúť len časť obrazovky a tú potom uložiť priamo do súboru.

Rýchle zamknutie PC

Pracujete v miestnosti s viac ľudmi (napr. kolegovia, alebo deti) a potrebujete si na chvíľu odbehnúť, je dobré svoj počítač zabezpečiť uzamknutím pred neželaným prístupom.

Pokiaľ máte nastavené heslo na svojom profile, pomocou klávesej skrátky Windows + L zamknete svoj profil a pre opätovný prístup je nutné opäť zadať vaše heslo. Všetko, čo ste na PC doteraz robili ostane rozpracované v stave akom ste to nechali.

Ďalšie známe a užitočné klávesové skratky

Ctrl + C / Ctrl + V – pomocou týchto skratiek môžete uložiť do schránky označený text, súbor, priečinok a prilepiť ho podľa potreby na iné miesto.
Ctrl + X / Ctrl + V – podobne využitie ako pri predchádzajúcich skrátkách, akurát pomocou kombinácie Ctrl + X vystrihnete text, súbor a priečinok a stlačením Ctrl + V ho premiestnite na nové miesto.
Ctrl + A – označenie všetkých položiek
Ctrl + Z – vrátenie akcie naspäť
Ctrl + D – vymazenie označených položiek (presunutie do koša)
Ctrl + Shift + D – trvalé vymazanie položiek
Alt + F4 – zatvorenie aktívneho okna alebo aplikácie
Windows + E – rýchle otvorenie prieskumníka
Windows + S – vyhľadávanie v počítači

Samozrejme klávesových skratiek je v systéme Windows nespočetne veľa. Vyššie uvedené patria medzi tie najpoužívanejšie a najviac vám pomôžu zefektívniť vašu prácu na počítači.

CMD PRÍKAZOVÝ RIADOK


Ako pracovať s príkazovým riadkom Windows?

Príkazový riadok je rozhranie, ktoré umožňuje používateľovi priame zadávanie textových príkazov ovplyvňujúcich činnosť a nastavenie operačného systému. Na systémoch Windows ho sprostredkováva konzola Win32, pričom ide prostredie bez grafického rozhrania. V príkazovom riadku môžete ručne a zvyčajne prácne zadávať aj príkazy, ktoré by ste mohli oveľa jednoduchšie vykonať v rámci grafického rozhrania, či už z okna Explorera, v Ovládacom paneli, alebo inom nastavení. V príkazovom riadku však môžete zadávať systému aj také príkazy, ktoré v rámci bežného grafického rozhrania chýbajú, a z tohto dôvodu je stále používaný pokročilými používateľmi v prípade potreby. S príkazovým riadkom sa stretávajú aj menej skúsení používatelia, a to obvykle vtedy, ak sa riadia návodom na odstránenie nejakého problému. So zadávaním príkazov do tohto rozhrania ste sa už mohli neraz stretnúť aj v našej sekcii Tipy, triky, prípadne predtým v rámci čitateľskej poradne.

Príkazový riadok operačného systému Windows 10

Konzolu s príkazovým riadkom spustíte zadaním skratky cmd do integrovaného vyhľadávania Windows. Ak pracujete so zníženými právami, treba na vyhľadanú položku kliknúť pravým tlačidlom myši a z menu vybrať možnosť Spustiť ako správca. Pamätajte na to, že príkazový riadok je určený skúseným používateľom. Konzola nijako nekontroluje, či ste pokročilý používateľ a či poznáte dôsledky svojich činností. Príkaz skrátka vykoná. Nezadávajte teda príkazy, o ktorých neviete, čo robia, pretože môžete ľahko skončiť s nefunkčným systémom.

Zadávanie príkazov a triky na ľahké používanie

Pokiaľ patríte k mladším ročníkom, ktoré si už dobu negrafických operačných systémov nepamätajú, zrejme nemáte ani potuchy, ako práca v takomto prostredí funguje. Po spustení sa zobrazí okno konzoly s príkazovým riadkom, ktorý obsahuje aktuálnu polohu v rámci priečinkovej štruktúry, výzvu (promt) a blikajúci kurzor. Konzola sa otvára na mieste vášho používateľského účtu, takže v riadku vidíte obvykle C: \Users\Vaše meno účtu. Táto pasáž sa končí znakom >, čo znamená, že práca alebo činnosť príkazového riadka sa skončila, a vyzýva vás na to, aby ste zadali svoj príkaz. Blikajúci kurzor vám ukazuje, kde sa váš vstup očakáva.

Príkazový riadok nerozlišuje medzi malými a veľkými písmenami a je jedno, aké použijete. Takisto sa ani nerozlišuje medzi klasickou lomkou (/) a spätnou lomkou (\). Môžete použiť obe. Príkaz môžete písať akokoľvek dlho a ľubovoľne ho prepisovať a editovať s pomocou klávesov Delete, Backspace a kurzorových šípok vpravo a vľavo. K poslaniu, respektíve vykonaniu príkazu dôjde až po stlačení enteru. V tom momentne sa príkazový riadok posunie a zobrazí sa priebeh práce alebo jej výsledky. Práca prebieha až do momentu, keď sa znova zobrazí riadok s vaším umiestnením, ukončený znakom > a blikajúcim kurzorom. To môže nejaký čas trvať. V niektorých prípadoch možno prácu ukončiť stlačením klávesu Esc. Pokiaľ to nejde, natvrdo ju ukončíte zavretím okna konzoly. Mnoho činností sa vykoná okamžite, pričom ide aj o prípad, keď sa príkaz nedá vykonať a zobrazí sa chybové hlásenie (upozorňujúce napríklad na to, že ste ho zle zadali).

Keďže niektoré príkazy môžu byť dlhé a preklep sa prihodí ľahko, zapamätajte si výbornú pomôcku, ktorou sú kurzorové šípky hore a dole. Stlačením šípky dohora sa totiž začnete prepínať medzi starými zadanými príkazmi, akoby ste pohybovali koliesko myši. Nemusíte ich teda znova písať a stačí ich len upraviť do správnej podoby (napríklad odstrániť preklep) a potvrdiť enterom.

Práca s konzolovými programami

Pokiaľ zadávate systémové príkazy, ktoré sa vykonávajú vstavanými podprogramami Windows, môžete ich rovno napísať bez toho, aby ste sa zaoberali tým, v ktorom priečinku je riadok otvorený. Príkaz pozostáva z názvu programu, ktorý chcete spustiť, a z parametrov, ktoré nastavia jeho činnosť. Napríklad program na kontrolu disku sa nazýva chkdsk (čo je skratka pre Check Disk). Ak ho zadáte a potvrdíte enterom, spustí sa a začne kontrolovať partíciu C: so svojím základným nastavením. Ak zadáte chkdsk e:, pridali ste parameter pre jednotku a kontrola sa uskutoční na disku E. Príkaz môže byť komplexnejší a môžete zadať napríklad chkdsk e: /r. To znamená, že program má byť spustený na disku E a s parametrom R, čo je skratka pre repair, teda opraviť. Namiesto klasickej trojfázovej kontroly disku bude spustená pokročilá päťfázová, ktorá sa pokúsi opraviť chybné sektory. Pravdaže, z hlavy nemôžete poznať všetky príkazy, ktoré program ponúka. Vždy preto môžete zadať názov programu spolu so znakom otáznika za lomkou (teda napríklad chkdsk /?), čo vám zobrazí výpis dostupných príkazov a parametrov danej aplikácie.

Tab) Príklady použitia konzolových programov Windows a zadanie ich parametrov
chkdsk c: Spustí základnú trojfázovú kontrolu jednotky C
chkdsk c: /r Spustí kompletnú päťfázovú kontrolu jednotky C
ipconfig Výpis konfigurácie sieťových adaptérov
ipconfig /all Výpis kompletnej konfigurácie sieťových adaptérov
netstat Výpis aktuálnych sieťových spojení
netstat /b Výpis aplikácií, ktoré spojenia vytvorili
ping www.google.sk Otestuje spojenie a rýchlosť odozvy vzdialeného serveru hosťujúceho adresu www.google.sk a napíše jeho IP adresu
systeminfo Zobrazí základné informácie o počítači a operačnom systéme

No čo ak nechcete spustiť systémový konzolový program, ale program tretej strany? Možno ste sa už niekedy stretli s tým, že ste si stiahli nejakú špecializovanú aplikáciu, napríklad na lámanie hesiel, ťažbu kryptomien či čokoľvek iné, ktorá bola určená pokročilejším používateľom. Ak ste klikli na jej spúšťací súbor EXE, na sekundu sa vám zjavilo okno konzoly a hneď sa zas zavrelo. Bolo to práve preto, že aplikácia nemala grafické rozhranie a bola určená na spustenie z konzoly cez príkazový riadok. V takomto prípade jej názov nemôžete v prostredí príkazového riadka zadať kdekoľvek a musíte sa k jej súboru EXE dopracovať (otvoriť jej priečinok). Ako sa teda v rámci príkazového riadka z umiestnenia C: \Users\Účet pohnúť?

Navigácia v priečinkoch a jednotkách

Ak sa chcete v stromovej štruktúre priečinkov presúvať, základný príkaz je cd. Mnohých nováčikov tento príkaz zarazí, pretože im evokuje optické médiá. V tomto prípade však ide o skratku change directory, teda zmeniť priečinok. Príkaz sa dá okrem cd zadať aj ako chdir. Ak sa teda nachádzate v koreni jednotky C a chcete vstúpiť do jej priečinka Program Files, do konzoly zadáte príkaz cd program files. Takto môžete pokračovať stále hlbšie a hlbšie do priečinkovej štruktúry, pričom môžete zadávať aj kompletnú cestu s použitím lomiek (napríklad cd program files/adobe) a skákať o viac úrovní hlbšie. Ak neviete, aké podpriečinky sa na danom mieste nachádzajú, zobrazíte si ich príkazom dir (skratka pre directory, teda priečinok). Ak sa, naopak, chcete dostať o úroveň vyššie, teda napríklad z podpriečinka Program Files/Adobe späť do Program Files, vykonáte to zadaním príkazu cd a dvoch bodiek (cd..). Jednotku zmeníte zadaním jej názvu a dvojbodky. Na partíciu D teda preskočíte zadaním D: a späť na C zas C: Ak sa nachádzate hlboko v priečinkovej štruktúre jednotky C či akejkoľvek inej, späť do jej koreňa sa dostanete pridaním lomky, teda zadaním C:/. Len čo sa nachádzate v správnom priečinku s programom, stačí zadať názov jeho súboru EXE a potvrdiť enterom. Program sa spustí s nastavenými parametrami.

Windows10 návody a nastavenia


Nastavení súkromia vo Windows 10

zdroj: YouTube / Autor: Čudo

Krátke a komentované video o nastavení súkromia vo Windows 10.

Pokročilé nastavenie súkromia cez registre, príkazový riadok atď.

Príkazy z “Príkazového riadku”:
sc delete DiagTrack
sc delete dmwappushservice

Cesta v gpedit.msc: Computer Configuration – Administrative Templates – Windows Components – Data Collection and Preview Builds

Cesta k registru je: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\DataCollection
Hosty nájdete : TU
Cesta k súboru host je: C:\Windows\System32\Drivers\Etc

V tomto video sa venujeme trom programom na automatické zabezpečenie súkromia vo Windows 10, čiže všetky nastavenia, ktoré sme robili v dvoch predošlých videách sa budeme snažiť aplikovať za pomoci týchto aplikácií, ktoré by nám mali ušetriť čas a hlavne klikanie.

Odkazy na stiahnutie:
Disable Windows 10 Tracking nájdete: TU

Spybot Anti-Beacon fo Windows 10 nájdete: TU

O&O ShutUp10 nájdete: TU

Vypnutie automatických aktualizácií vo Windows 10 (WIFI a LAN)

Textová podoba: TU

Cesta v registroch:
HKEY_LOCAL_MACHINE
SOFTWARE
Microsoft
Windows NT
CurrentVersion
NetworkList
DefaultMediaCost

V tomto videu sa mrkneme na jednu z najúčinnejších možností zakázania automatického sťahovania aktualizácií vo Windows 10. Jednoducho “povieme” Windowsu, že za dáta platíme, čiže internetové pripojenia zmeníme na “spoplatnené podľa objemu dáť”… je to jednoduché a proces je zvratný (môžete to vypínať a zapínať).

Ďalšie  Windows10 návody a nastavenia


Windows 10 je nový typ systému Windows pre počítače od firmy Microsoft. Firma Microsoft ho spustila ako inováciu pre staršie typy systémov Windows, ale aj ako nový inštalačný súbor iso. Tento nový systém Windows 10 Vás prekvapí od samotného nastavenia, až po samotnú rýchlosť systému, cez problémy, ktoré so sebou prináša. Táto časť vznikla práve kvôli problémom s Windows 10 a pomôže Vám nastaviť, zrýchliť alebo upraviť jednotlivé veci tak, aby bol Windows ideálne nastavený na využívanie na Vašom pc, notebooku a mobilných zariadeniach s týmto systémom.

Ako vytvoriť USB / DVD inštaláciu s windows 10

Na vytvorenie čistej inštalácie Windows 10 potrebujeme prázdny USB kľúč vo veľkosti minimálne 4GB. Ak je USB kľúč nový, odporúčame ho pred tým sformátovať, aby ste sa nemuseli vrátiť na začiatok, ak by zápis na USB kľúč zlyhal.

USB kľúč windows 10

Po stiahnutí je potrebné tento súbor spustiť. Najskôr zbadáte hlásenie všetko potrebné pre Vás pripravujeme, tak je nutné zadať súhlas s licenčnými podmienkami. Po kliknutí na Prijať máte dve možnosti:
1/ Inovovať tento počítač.
2/ Vytvoriť inštalačné médium pre iný počítač.Inovácia pre tento počítač funguje tak, že aktualizuje Windows 10 vo Vašom pc na najnovšiu verziu. To však nemusí vyriešiť Vaše problémy s týmto systémom a preto odporúčame čistú inštaláciu.
Preto použite 2/ Vytvoriť inštalačné médium pre iný počítač.Systém si sám vyberie jazyk, vydanie a architektúru, teda či systém je 64bit alebo 32bit (ak to robíte v počítači ktorý chcete preinštalovať je to bezproblémovo). Ak médium na inštaláciu Windows 10 vytvárate v inom pc alebo notebooku, myslite na to, že ak máte novší počítač alebo notebook a minimálne 4GB RAM odporúčame 64bit verziu, ak máte starší pc alebo menej ako 4GB RAM používajte 32bit. Pri situácií, keď Vám Váš notebook nevezme inštaláciu 32bit windowsu, vyskúšajte 64bit systém (pri starších počítačoch alebo notebookoch sa to stáva).USB kľúč majte pripravený v počítači. Pokračujte stlačením tlačidla ďalej, vyberte si USB kľúč, kliknite znova na ďalej, uistite sa že označil správne USB. Pokračujte stlačením tlačitka ďalej. Program si stiahne z internetu potrebné súbory na inštaláciu Windows 10 a automaticky vytvorí inštalačné médium.

CD / DVD inštalácia s windows 10

Postupujte rovnako ako je to pri vytváraní inštalátora na USB kľúč. Zadáte však vytvoriť ISO súbor, ktorý si môžete napáliť neskôr. Pokračovaním tlačítka ďalej si vyberiete kde sa má ISO súbor uložiť.

Napálenie ISO súboru s Inštaláciou Windows 10 na DVD

Po stiahnutí a vytvorení súboru uvidíte Napálenie ISO súboru na DVD disk:
Potrebujeme klasické čisté DVD médium pre napaľovanie. Vložte ho do napaĺovačky. Kliknite na Otvoriť napaľovačku DVD diskov zobrazí sa vám napaľovačka diskov, kliknete na tlačitko napáliť. V závislosti od rýchlosti napaľovačky Vám vypáli funkčnú DVD inštaláciu Windows 10

zdroj: YouTube / Autor: Patrik Bolješík

Ako nainštalovať Windows 10


Pred inštaláciou si zálohujte všetky potrebné súbory z HDD teda hardisku, pretože po inštalácií prídeme o všetky uložené dáta. Vložíme do počítača alebo notebooku inštalačné DVD alebo USB kľúč s inštalačkou Windows 10. Ako si ju vytvoríme nájdete v článku – Ako vytvoriť USB inštaláciu s windows 10. Po reštartovaní počítača, ešte pred jeho zapínaním, keď sa nám rozsvieti obrazovka, stláčajte klávesu bootovania. Najčastejšie boot vyvolávame klávesou F1, F2, F9, alebo F12. Prípadne notebooky lenovo majú špeciálne tlačítko, nachádzajúce sa pri konektore, do ktorého zapájame nabíjačku. Ním sa boot vyvoláva vo vypnutom stave, stačí ho zatlačiť a automaticky nabehne menu, v ktorom si vyberieme boot. V niektorých modeloch pc alebo notebooku pri jeho zapnutí píše informáciu akým tlačitkom sa dá bootovanie vyvolať.

Zavedenie bootovania Windows 10

Po úspešnom vyvolaní bootovania si vyberiete buď USB disk alebo DVD disk, podľa toho na akom zariadení máte nahodenú inštaláciu Windows 10. Je potrebné si vybrať medzi UEFI alebo bez UEFI systémom. Ak Vám vybehne táto možnosť zadajte UEFI USB alebo UEFI CD DVD ROM. Ak nevybehne tak UEFI možnosť pravdepodobne nemáte. To však nie je dôležité. Ak Vám nabootoval systém windows pokračujte podľa krokov ktoré od Vás inštalácia žiada. Je potrebné potvrdiť stlačením akejkoľvek klávesy aby začal bootvať pri požiadavke: Press any key to boot from CD or DVD a začne načítavať Windows.

Windows 10 výber pri inštalácií

Niektoré vytvorené inštalácie si vyžadujú, aby ste si vybrali edíciu home alebo pro. Vy pravdepodobne v počítači budete mať home, ten je predinštalovaný vo väčšine

notebookov a počítačov s predinštalovaným systémom pri kúpe. Ak máte verziu pro, písal by Vám to Váš systém. Vyberte si inštalovaný jazyk, pokiaľ nie je nastavený ako Slovenčina. To isté musíte odkontrolovať a vybrať v prípade formátu pre čas a meny. Skontrolujte si či je prepnutá klávesnica na Slovenská. Ak to máte nastavené správne, kliknite na ďalej. Tak potvrďte tlačidlo nainštalovať.

Kód systému windows 10

Kód pre windows 10 dáte preskočiť, ak ste mali pred tým nainštalovaný Widnows 10 po inštalácií si ho vezme počítač alebo notebook po pripojení na internet automaticky. Ak chceš vedieť viac otvor Aktivácia Windows. Ak sa jedná o čistú inštaláciu, kde ste si zakúpili product key alebo seriové číslo, je potrebné ho zadať. Zaškrtnite prijímam licenčné podmienky a pokračujte tlačidlom ďalší.

Typ inštalácie Windows 10

Máte dve možnosti inštalácie a to aktualizovať alebo vlastná. Klikneme na možnosť vlastná. Objaví sa tabuľka s Vašimi oddielmi na disku. Tí ktorý majú v počítači dve disky, budú tam rozpísané obe. Disk kam chcete nainštalovať Windows je potrebné najprv úplne zhodiť, aby sa disk sformátoval a nezostali tam nechcené oddiely alebo zápisy, ktoré by mohli počítač neskôr spomaľovať alebo robiť chyby. Preto je potrebné kliknúť na každý jeden oddiel disku a použiť tlačitko odstrániť. Ak tam náhodou nemáte možnosť odstrániť, kliknite na rozšírené možnosti, potom sa tam objaví. Ak Vám ostane iba jeden oddiel disku, takže bude jeden celý, kliknete na tlačidlo nový. Vytvorí oddiely disku a dáte naformátovať ten najväčší (Windows by ho mal automaticky označiť). Potom kliknete na ďalší. Ak máte strach z nastavovania, kliknite na celý oddiel a dajte rovno ďalší a vytvorí si oddiely HDD úplne sám a začne inštalovať.

Nainštalovaný windows 10

Po reštarte vyberte USB disk alebo DVD disk z mechaniky a dokončenie inštalácie môže pokračovať. Vyberiete si možnosť nastavenia: Použiť expresné nastavenie. Po ďalšom načítavaní v závislosti od rýchlosti Vášho notebooku alebo počítača príde nastavovacia fáza.

Prvý štart windows 10

Bude od Vás pýtať pripojiť sa k sieti internet, pripojte sa a prichádza konto Microsoft, vy si ho môžete, ale nemusíte použiť. Osobne túto možnosť dávame preskočiť a zadávam uživateľské meno bez hesla. Po nastavení dáme ďalej a systém dokončí komplet nastavenie do funkčného stavu. Tým, že je pripojený na internetovú sieť, stiahne si sám základné drivery potrebné k fungovanu počítača. Ako si nainštalovať základné aplikácie potrebné k bezproblémovú fungovaniu systému Windows 10 nájdete v článku – Inštalácia programov Windows 10.

zdroj: YouTube / Autor: WEB.net

Čistá instalácia windows 10


 Ak ste zdatnejší v počítačovom svete, tento návod je určený práve pre Vás. Keď prišla nová aktualizácia spoločnosti Microsoft na systém Windows 10 z verzií Windows 7 a Windows 8, nastalo menšie sklamanie. Nie preto, žeby bol tento systém zlý, ale funkcionalita systému vykazovala rôzne chyby, ktoré nám osobne išli na nervy. Našlo sa niekoľko možností, ako ich je možné odstrániť. Na pomocou Vám poslúžia rôzné software na čistenie registrov, histórie, úpravy zraniteľností a pod., ale o tom sa dozviete viac v článku Odporúčané programy. Taktiež pre používateľov ssd diskov a tých, ktorí používajú menšie hdd vo veľkosti 120Gb a menej to znamenalo, že systém zaberal oveľa viac priestoru, kvôli držaniu zálohy na vrátenie predošlého systému Windows. Ale aj na tento krok má svoje riešenie. Viac o ňom nájdete v článku Ušetri priestor po aktualizácií na Windows 10. Keďže aj my máme radi bezproblémovú funkcionalitu, vybrali sme si reinstall čistého systému Windows.

Stiahnutie Windows 10

Riešením väčšiny problémov je stiahnuť si čistý Microsoft Windows 10, resp. jeho program, ktorý Vám umožní vytvoriť inštalačné médium na DVD alebo USB kľúč. Následne je potrebné zhodiť všetky partície disku a nainštalovať komplet Windows 10 nanovo. Pri inštalácií je potrebné nechať preskočiť kľúč (product key). Neplatí ak ste si zakúpili nový Windows 10 s novým kľúčom (product key). Preskošiť product key platí pre začiatočnú konfuguráciu systému. Nainštalujte si potrebné programy a počítač sa tvári ako znovuzrodený a ide bez problémov. Pokiaľ nie ste zdatný v inštalácií systému pozrite si návod ako nainštalovať Windows 10.

Aktivácia Windows 10

Čo sa týka aktivácie Windows 10, Microsoft sa pohol dopredu a nie je potrebné trápne vyvolávanie na linku a diktovanie kódu pre aktiváciu, ani robotovi vypisovať čiselné kombinácie, aby sa systém aktivoval. Pravdepodobne nebude ani obmedzenie pre aktiváciu po internete (dúfajme). Viac o aktivácií systému Windows sa dozviete v článku Aktivácia Windows 10.

  Potrebujete poradiť?

  Vyplňte všetky potrebné údaje a my sa Vám čo najskôr ozveme späť.
  Dátum
  Počítač / Laptop / Telefón
  Značka
  Operačný systém
  Krstné meno

  Priezvisko

  Email

  Telefónne číslo

  Adresa

  Mesto

  Správa

   ON-LINE OBJEDNÁVKA SLUŽIEB A OTÁZKY

   Vyplňte všetky potrebné údaje a my sa Vám čo najskôr ozveme späť.
   Dátum
   Počítač / Laptop / Telefón
   Služby
   Vec
   Krstné meno

   Priezvisko

   Email

   Telefónne číslo

   Adresa

   Mesto

   Správa